Reklama

Kiedyś Michał, dzisiaj Siwy

04.07.2011
Czyta się kilka minut
Część z nas, salonowych lwów, chodziła onegdaj na zajęcia do prof. Andrzeja Waśki, który na polonistyce UJ zajmuje się literaturą oświecenia i romantyzmu. Zajęcia, owszem, ciekawe, szczególnie rozmowy o czarnym romantyzmie. Profesor, jak nam się wówczas zdawało, jest człowiekiem spokojnym, nieco nieobecnym, głęboko zanurzonym w jambach, trochejach, daktylach, realiach historycznych i tym kluczowym momencie, kiedy oświecenie zaczęło przechylać się w romantyzm.
J

Jednak dołączony do ostatniego numeru "Gazety Polskiej" film dokumentalny "Kibol", w którym naukowiec występuje w roli eksperta, nieco to wrażenie komplikuje. Film, żeby sprawę z grubsza naświetlić, stawia tezę, a następnie bez kłopotu ją udowadnia. Teza brzmi następująco: kibice to patriotyczny zaczyn i właśnie dlatego zaczęli przeszkadzać liberalnym mediom, a ponieważ na pasku mediów idą sprzedajni politycy w rodzaju Tuska, rozpoczęła się walka z kibicami. Kibice z "Kibola" to spokojni, sympatyczni ludzie, strażnicy tradycji, uczestnicy akcji charytatywnych, nękani przez złą policję i media.

Profesor Waśko, przedstawiany jako fan Wisły Kraków, na temat akcentów innych niż patriotyczne w powszednim żywocie kibicowskim nawet się nie zająknie. Tak jest: rzecz nie w tym, że okradają stacje benzynowe, zatrzymują pociągi i terroryzują miasta. Nieważne, że w ...

3175

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]