Reklama

Kiedyś Michał, dzisiaj Siwy

Kiedyś Michał, dzisiaj Siwy

04.07.2011
Czyta się kilka minut
Część z nas, salonowych lwów, chodziła onegdaj na zajęcia do prof. Andrzeja Waśki, który na polonistyce UJ zajmuje się literaturą oświecenia i romantyzmu. Zajęcia, owszem, ciekawe, szczególnie rozmowy o czarnym romantyzmie. Profesor, jak nam się wówczas zdawało, jest człowiekiem spokojnym, nieco nieobecnym, głęboko zanurzonym w jambach, trochejach, daktylach, realiach historycznych i tym kluczowym momencie, kiedy oświecenie zaczęło przechylać się w romantyzm.
J

Jednak dołączony do ostatniego numeru "Gazety Polskiej" film dokumentalny "Kibol", w którym naukowiec występuje w roli eksperta, nieco to wrażenie komplikuje. Film, żeby sprawę z grubsza naświetlić, stawia tezę, a następnie bez kłopotu ją udowadnia. Teza brzmi następująco: kibice to patriotyczny zaczyn i właśnie dlatego zaczęli przeszkadzać liberalnym mediom, a ponieważ na pasku mediów idą sprzedajni politycy w rodzaju Tuska, rozpoczęła się walka z kibicami. Kibice z "Kibola" to spokojni, sympatyczni ludzie, strażnicy tradycji, uczestnicy akcji charytatywnych, nękani przez złą policję i media.

Profesor Waśko, przedstawiany jako fan Wisły Kraków, na temat akcentów innych niż patriotyczne w powszednim żywocie kibicowskim nawet się nie zająknie. Tak jest: rzecz nie w tym, że okradają stacje benzynowe, zatrzymują pociągi i terroryzują miasta. Nieważne, że w ...

3175

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]