Reklama

Każdy szuka sam

Każdy szuka sam

20.11.2006
Czyta się kilka minut
Dziękuję pani Józefie Hennelowej za felieton ("TP" nr 45/06), dotyczący książki "Wyprzedzili nas w drodze. Pamięci białostockich maturzystów - Ofiar katastrofy pod Jeżewem 30 IX 2005", pod red. Elżbiety Feliksiak, Marka Olesiewicza, Danuty Taraszkiewicz, Grażyny Złockiej-Korzeniewskiej (Towarzystwo Literackie im. A. Mickiewicza, Białystok 2006, ss. 280). Nie do końca jednak mogę się zgodzić z opisaną w tekście naszą "pragmatyką". Uwaga krytyczna o braku w książce wątku dokumentacyjnego, pytań o przyczyny tej i podobnych tragedii jest zasadna, ale w pewnym tylko sensie. W naszym zamyśle, właśnie brak takich pytań ma budzić refleksję. Świadomie zrezygnowaliśmy nawet z notki informacyjnej na czwartej stronie okładki. Brak spisu treści - świadoma decyzja - też należy do takiej strategii. Tu każdy musi szukać sam, powracać w różne miejsca. W naszym zamyśle ta książka ma być duchowym silva rerum (czymś, co felietonistka "TP" trafnie powiązała z eschatologią), ma być duchową terapią, wezwaniem do myślenia i - wobec wielogłosowych sylwetek tych, co odeszli nagle - wezwaniem do empatii, zmagania się z pokusą buntu, może nawet skłaniającym do własnego rozwoju. Wielostronnej terapii poddawała się przez miesiące białostocka młodzież. Wymyśliłam tę książkę jako przyczynek do niej. Ale może zdarzy się i czynna, wymierna reakcja na lekturę? Może ktoś zwolni na szosie, poznawszy "od wnętrza" piękny świat młodych ludzi, których bezmyślnie zabito.
E

ELŻBIETA FELIKSIAK (Warszawa)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]