Reklama

Kazałeś ludziom deptać nam po głowach

10.09.2012
Czyta się kilka minut
Przez kolejne lata zrozumiałem, że moja pierwsza parafia była po prostu przeciętna, a podobne mechanizmy mogłyby zadziałać i w wielu innych.
Fot. Michał Szlaga / REPORTER
P

Podczas święceń kapłańskich jest taki moment, kiedy biskup pyta diakonów o ich gotowość do przyjęcia obowiązków kapłańskich. Kandydaci odpowiadają na trzy pytania: „Chcę”, a za czwartym razem: „Chcę, z Bożą pomocą”. Niestety podczas naszych święceń biskup nieco się pogubił w tekście i wskutek małej konfuzji za czwartym razem dodajemy „z Bożą pomocą” jedynie ja i mój przyjaciel Adam. Po wszystkim Adaś komentuje: – Widocznie nam ta Boża pomoc będzie szczególnie potrzebna.

Parę tygodni później wykryją u niego białaczkę. A dla mnie rozpocznie się najgorszy rok życia.

Dzwonię do swojej nowej parafii. Proboszcz ostrzega: „Tylko księże, proszę pamiętać: tu jest poziom!”. O Jezu...

OSZOŁOMIONY

Początkowo czuję się trochę oszołomiony, nawet nieco rozgoryczony, bo przecież miało być tak pięknie. Już pierwszej niedzieli proboszcz karci mnie, gdy...

13576

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]