Reklama

Prawdziwy problem, fałszywy wstyd

Prawdziwy problem, fałszywy wstyd

01.06.2015
Czyta się kilka minut
Kapłaństwo to samotność. Picie i kapłaństwo to samotność podwójna – mówi uzależniony ksiądz.
Rys. Tomasz Wawer / FORUM
K

Księża, których pytam o uzależnienie, długo się wzbraniają. – Ludziom z chorobą alkoholową należy się spokój, wyciszenie – mówi jeden z nich. – To było 20 lat temu i dzięki Bogu się skończyło – mówi inny. – Nie chciałbym, żeby przez taką rozmowę jakiś demon się we mnie obudził.

„Jeszcze nie tak dawno jeden z biskupów miał taki pomysł na uleczenie swojego księdza z nałogu: chciał go posłać do kamieniołomu, żeby obarczony ciężką pracą nie myślał więcej o wódce. Na szczęście takie rzeczy zdarzają się coraz rzadziej. Choć w polskim Kościele do zrobienia na tym polu jest wciąż wiele” – pisał w książce „Wyznania księży alkoholików” Stanisław Zasada.

Ogólne statystyki mówią, że 7–10 proc. ludzi jest uzależnionych lub zagrożonych uzależnieniem od alkoholu. Według księży zaangażowanych w profilaktykę uzależnieniową tę skalę z powodzeniem można stosować wobec duchownych.

...
13418

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

przynajmniej można zapobiegać, ograniczyć popadanie w frustracje, apatię, brak akceptacji i osamotnienie. Można temu zaradzić, działać nim to nastąpi. Trzeba tylko dokonać pewnych zmian, nie bać się ich. Ksiądz jest takim samym człowiekiem jak ja, nie spadła na niego z nieba żadna inna łaska...Powołani jesteśmy wszyscy, wybrani do zadań wedle swoich możliwości,umiejętności, talentów(darów) na miarę siebie samego. Celibat to tez tylko jedna z możliwości, a nie wymóg żaden. No i trzeba coś wreszcie uczynnić z mobbingiem...i karierowiczostwem . kobiety widzę w seminariach, także w roli wykładowców przedmiotu. Opieka i porada psychologa...etc

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]