Reklama

Katechizm cynika

Katechizm cynika

18.11.2019
Czyta się kilka minut
Był dziesiątym z trzynaściorga dzieci pary purytanów, których przodkowie przybyli do Ameryki w XVII wieku.
C

Cała trzynastka nosiła imiona na A (od Abigail do Aurelii). Dorastał w Kosciusko County w stanie Indiana, do szkoły chodził w mieście Warsaw... Niczego nie zmyślam, choć sam Ambrose Bierce (1842–1913?) może się chwilami wydawać postacią wymyśloną. Żołnierz, dziennikarz i autor świetnych opowiadań, w których z okrutnym realizmem pokazał wojnę secesyjną (walczył po stronie Unii). Mistrz horroru i czarnego humoru, zgryźliwy impertynent, sceptyk i cynik. Wypalony i rozgoryczony, w wieku 71 lat ruszył w podróż szlakiem bitew, w których kiedyś uczestniczył, a w listopadzie 1913 przekroczył granicę ogarniętego wojną domową Meksyku. Gdzie, kiedy i jak zakończył życie, do dziś nie wiemy, hipotez jest wiele, Carlos Fuentes poświęcił jego domniemanym losom powieść zekranizowaną w 1989 roku, z Gregorym Peckiem w roli Bierce’a.

„Diabli dykcjonarz”, powstający długo i w ostatecznej wersji...

3239

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]