Reklama

Katarzyna Kalwat: O normalności jako źródle cierpień

Katarzyna Kalwat: O normalności jako źródle cierpień

19.08.2021
Czyta się kilka minut
[CONRAD FESTIVAL: NATURA PRZYSZŁOŚCI] Z Katarzyną Kalwat, reżyserką teatralną, której sceniczna wersja „Powrotu do Reims" Didiera Eribona została znakomicie przyjęta zarówno przez krytykę, jak i publiczność, rozmawiamy o normalności jako źródle cierpień. Jak opowiada o tym sztuka? Jak o problemach wynikających z istnienia opresyjnych hierarchii i narzędzi dominacji mówi teatr? I jak wyglądałaby sfera społeczna bez normalności? Rozmawia Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada.
Katarzyna Kalwat / fot. KBF / YouTube

Posłuchaj

W

W jednym z wywiadów Didier Eribon, francuski socjolog i pisarz, autor „Powrotu do Reims", powiedział, że nie lubi słowa „normalność", gdyż zazwyczaj kryją się za nim opresyjne mechanizmy społeczne. Jako przykład podał los swoich rodziców, którzy żyli w zamkniętej – homofobicznej i rasistowskiej – społeczności na francuskiej prowincji, źle zarabiali, milcząco zgadzali się z panującym porządkiem politycznym, nie kwestionowali istniejących w ich otoczeniu hierarchii, ale przez cały czas byli przekonani, że ich egzystencja jest „normalna". Tak rozumianej normalności, przekonywał Eribon, która organizuje życie wielu wspólnot, nie tylko prowincjonalnych, powinniśmy się wystrzegać. 

Wymienione przez Eribona zjawiska społeczne występują w różnych miejscach i okresach historycznych. Nie oznacza to jednak, że pod pojęciem normalności zawsze kryje się ten sam sens. Lokalne czynniki determinują to, co dana grupa uznaje za właściwe i naturalne, dlatego rozmowy na ten temat powinny obejmować swym zasięgiem również warianty uniwersalnych mechanizmów społecznych.

Z Katarzyną Kalwat, reżyserką teatralną, której sceniczna wersja „Powrotu do Reims" została znakomicie przyjęta zarówno przez krytykę, jak i publiczność, porozmawiamy o normalności jako źródle cierpień. Jak o wspomnianych przez Eribona zjawiskach i procesach opowiada sztuka? W jaki sposób może nam pomóc w ich neutralizacji? Jak o problemach wynikających z istnienia opresyjnych hierarchii i narzędzi dominacji mówi teatr? Jak te hierarchie i narzędzia funkcjonują w środowisku teatralnym? Jak to środowisko sobie z nimi radzi? I wreszcie: jak wyglądałaby sfera społeczna bez normalności?

Rozmowa powstała jako część całorocznego cyklu rozmów Festiwalu Conrada pt. „Natura przyszłości", w ramach którego rozmawiamy o najważniejszych tematach i pojęciach tegorocznej edycji. Cykl prowadzi Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Rozmowy te można znaleźć na FB Festiwalu Conrada, FB Tygodnika Powszechnego, FB Fundacji Tygodnika Powszechnego, YouTube KBF oraz na PLAY KRAKÓW

pobierz RSS Słuchaj w iTunes Słuchaj w Google Podcasts Słuchaj w Spotify Lecton

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie. Zapraszają Marta Filipiuk-Michniewicz, Michał Kuźmiński i Marcin Żyła.

Co miesiąc także audycje w autorskich cyklach: Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | #DOM, czyli rozmowy Krzysztofa Storego o małej ojczyźnie | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

ZOSTAŃ PATRONEM PODKASTU POWSZECHNEGO NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.