Reklama

Karłowicz w Tatrach

Karłowicz w Tatrach

05.03.2017
Czyta się kilka minut
Zginął 8 lutego 1909 r. pod lawiną, która zeszła ze zboczy Małego Kościelca.

„Sztuki kapłan nieskazitelny”, jak go nazwał Stefan Komornicki, miał wtedy 32 lata i cieszył się sławą znakomitego i niezwykle obiecującego kompozytora. Tatry, które go zabiły, były jego miłością i pasją. W 1910 r. ukazało się pierwsze wydanie jego pism tatrzańskich wraz ze zdjęciami, które robił podczas wypraw. Teraz znów możemy je obejrzeć, poprzedzone esejem Justyny Nowickiej „Mieczysław Karłowicz jako fotograf”. Są olśniewające, doskonałe warsztatowo, znakomicie zreprodukowane – i budzące grozę. „W tym idealnym obrazie Tatr nie ma nic przypadkowego i niepotrzebnego – pisze Nowicka. – Jawią się chwilami jako nieludzkie, oderwane od codziennego doświadczenia olbrzymy, ponad miarę śmiertelnego człowieka”. Przypomniano też teksty kompozytora i relację Mariusza Zaruskiego o odnalezieniu jego ciała. ©℗

WIDOK PIĘKNY BEZ ZASTRZEŻEŃ. FOTOGRAFIA TATRZAŃSKA MIECZYSŁAWA KARŁOWICZA, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Kraków 2016

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]