Reklama

Góry, czyli życie prawdziwe

Góry, czyli życie prawdziwe

24.07.2006
Czyta się kilka minut
Książka-dokument, książka-przestroga, książka-świadectwo. Zwięzły, wręcz suchy zapis dziesiątków dramatycznych wydarzeń podszyty jest silnym tonem osobistym - autor, nie tylko pisarz i publicysta, ale też taternik, sam uczestniczył w wielu akcjach ratowniczych - a w rzeczową kronikę wplecione zostały refleksje zarówno nad powodami, które każą człowiekowi podjąć wyzwanie gór, jak i nad szerszym wymiarem ratownictwa.
"

"Zaryzykuję twierdzenie - czytamy we wstępie - że Pogotowie Tatrzańskie, widziane w całej jego historii, jest najpełniejszą znaną mi praktyczną realizacją idei personalistycznej, która godzi poszanowanie jednostki, osoby, z koniecznością poddania się rygorom... Ludzie, którzy tworzą jego trzon, są hardzi, niepokorni, ambitni, chronią swą godność i wewnętrzną autonomię przed każdym, kto chciałby ją ograniczyć, a jednocześnie potrafią złożyć część swej wolności w ręce jednego z nich, którego uznają za swego zwierzchnika. Indywidualiści - a potrafią odgrywać anonimową rolę jako części składowe sprawnie funkcjonującego mechanizmu zwanego patrolem ratowniczym, akcją, wyprawą".

To jednak nie wszystko. Góry są żywiołem, zauważa dalej Jagiełło, a ratowanie ludzkiego życia, któremu ten żywioł zagraża, jest autentyczną twórczością. "Człowiek wchodzący w góry rozpoczyna...

7849

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]