Reklama

Kapuściński zza świata

Kapuściński zza świata

13.01.2009
Czyta się kilka minut
Porusza humanitaryzm zdjęć Kapuścińskiego. Nie poziom techniki, nie artystyczna wizja, lecz głęboka prawda. Przejęcie drugim człowiekiem, całkowite otwarcie się na niego.
K

Kapuściński zza świata" - odczytałam i nie zauważyłam pomyłki. Przyjrzałam się trzem murzyńskim twarzom na różne sposoby skupionym. I utwierdzona w słuszności tytułu odkryłam, że brzmi on inaczej: "Kapuściński ze świata". Po kilku podróżach przez ten album myślę, że za pierwszym razem tak bardzo się nie pomyliłam.

Podróż pierwsza. Szybka, zachłanna. Czarno-białe zdjęcia w czarno-białej oprawie (na czarnym lub białym tle). I wciąż powracające skojarzenie: pamięć. Pamięć reportera, pamięć tych ludzi, nasza i świata. Wizualny obraz pamięci świata - tak sam Ryszard Kapuściński określał fotografię. Nieogarnięta suma wszystkiego, sprowadzona do prostego obrazu, dalej przez nas w sobie upraszczanego.

Podróż druga. Spokojniejsza, zatrzymywana. Na wybranych obrazach, miejscach, portretach. Więcej myśli, refleksji, skojarzeń. Przede wszystkim myślę o ...

5210

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]