Reklama

Ładowanie...

Kapuściński zza świata

13.01.2009
Czyta się kilka minut
Porusza humanitaryzm zdjęć Kapuścińskiego. Nie poziom techniki, nie artystyczna wizja, lecz głęboka prawda. Przejęcie drugim człowiekiem, całkowite otwarcie się na niego.
K

Kapuściński zza świata" - odczytałam i nie zauważyłam pomyłki. Przyjrzałam się trzem murzyńskim twarzom na różne sposoby skupionym. I utwierdzona w słuszności tytułu odkryłam, że brzmi on inaczej: "Kapuściński ze świata". Po kilku podróżach przez ten album myślę, że za pierwszym razem tak bardzo się nie pomyliłam.

Podróż pierwsza. Szybka, zachłanna. Czarno-białe zdjęcia w czarno-białej oprawie (na czarnym lub białym tle). I wciąż powracające skojarzenie: pamięć. Pamięć reportera, pamięć tych ludzi, nasza i świata. Wizualny obraz pamięci świata - tak sam Ryszard Kapuściński określał fotografię. Nieogarnięta suma wszystkiego, sprowadzona do prostego obrazu, dalej przez nas w sobie upraszczanego.

Podróż druga. Spokojniejsza, zatrzymywana. Na wybranych obrazach, miejscach, portretach. Więcej myśli, refleksji, skojarzeń. Przede wszystkim myślę o ...

5210

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]