Oazy dla wybranych

Afryka, uchodząca za najuboższy z kontynentów, ma miejsca, które upodobali sobie najbogatsi. Najwięcej z nich znajduje się w RPA, która wciąż pozostaje najzamożniejszym z krajów kontynentu.

Reklama

Oazy dla wybranych

Oazy dla wybranych

w cyklu STRONA ŚWIATA
15.10.2019
Czyta się kilka minut
Afryka, uchodząca za najuboższy z kontynentów, ma miejsca, które upodobali sobie najbogatsi. Najwięcej z nich znajduje się w RPA, która wciąż pozostaje najzamożniejszym z krajów kontynentu.
Widok na luksusową dzielnicę Sandton, Johanesburg, 21 kwietnia 2017 r. / FOT. Xinhua News Agency / eyevine / EASTNEWS
B

Bank Afroazjatycki i johannesburska firma New World Wealth, zajmująca się badaniem światowych rynków i analizami giełdowymi, opublikowali właśnie doroczny raport o najbogatszych krajach i miastach Afryki. Bogactwo odmierzane jest w nim nie pieniędzmi publicznymi, rozmiarem miejskich czy państwowych budżetów, lecz zamożnością mieszkańców – wartością należących do nich nieruchomości i majątku ruchomego, zasobami pieniężnymi w gotówce i na bankowych kontach, pakietami posiadanych akcji itp.

W obrachunkach tych najlepiej wypada Republika Południowej Afryki i jej największe miasta. Kraj, który do pierwszych wolnych wyborów po zniesieniu apartheidu w 1994 roku był rządzony przez białą mniejszość, został uznany w raporcie za kraj najbogatszych ludzi kontynentu. Następne miejsca pod względem majątku zgromadzonego przez ich obywateli zajęły Egipt, Nigeria, Maroko, Kenia, Angola, Ghana...

4214

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Rozumiem, ze calej zlozonosci historii nie da sie przredstawic w krotkim artykule. Jednak pewne sprawy mozna przedstawic zgodnie z istniejaca wiedza. Pisze Pan o Kapsztadzie:założona przez przybyszów z Europy, uciekinierów przed biedą, religijnymi wojnami i prześladowaniami. Nie, Kapsztad zostal zalozony przez Holenderska Kompanie Wschodnio-Indyjska jako baza zaopatrzeniowa. Ludzie przybywajacy do Kapsztadu w tamtym okresie byli pracownikami Kompanii sprowadzonymi z racji konkretnych potrzeb i umiejetnosci. Kompania rowniez sprowadzala niewolnikow z innych posiadlosci zamorskich. Uciekinierzy od przesladowan i wojen to troche pozniejsza sprawa i majaca raczej wplyw na cala historie kraju. Bogactwo Johannesburga wynika z faktu, ze jest "sercem" ekonomii Poludniowej Afryki. Do niedawna centrum biznesu znajdowalo sie w samym sercu miasta. Odplyw przesiebiorstw z centrum Johannesburga do Sandton nastepowal stopniowo w okresie minionych 25 lat. Jeszcze w latach 80-tych Sandton to byly peryferia miasta. Elity tamtego okresu mieszkaly w starych dzielnicach blizej centrum miasta. "Odkąd w Południowej Afryce nastała demokracja," Sadze, ze by bylo dobrze gdyby Pan opisal bardziej szczegolowo i bez uproszczen system polityczny jaki panowal w RPA przed 1994 rokiem, gdyz w Polsce wiedza na ten temat jest szczatkowa lub nawet nieistniejaca. Pozdrawiam

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]