Reklama

Juliusz Wiktor Gomulicki

Juliusz Wiktor Gomulicki

31.10.2004
Czyta się kilka minut
Przez parę tygodni byłem nieobecny na łamach TP. Powód był szalenie prosty. Jakiś czas temu, wiedząc o zbliżającej się rocznicy, sięgnąłem raz jeszcze po książki ważnego dla mnie autora. Książek tych, wydanych pod jego nazwiskiem i imionami, jest doprawdy niewiele: trzy bardzo cienkie, potem jeden tom liczący 720 stron i wreszcie Aleja czarów z roku 2000, opublikowana w wydawnictwie DiG. Do tego osobno wydane Kalendarium Norwida, stanowiące część 11-go tomu PIW-owskiego wydania Pism Wszystkich Cypriana Norwida z lat 1971-76.
B

Biorąc do ręki Gomulickiego, trudno nie przejść do lektury Norwida. Ale także czytając Norwida, wraca się w naturalny sposób do J.W.G., co już całkowicie - może szczęśliwie - wyłącza nas ze spraw bieżących.

Nie wyobrażam sobie porządnej biblioteki, domowej czy publicznej, bez tego wzorowego, nie tylko w opracowaniu tekstu, ale we wszystkich szczegółach, od wyboru papieru (chamois z Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie), przez typografię, do oprawy (białe płótno). Dziś tak wydawać potrafi słowo/obraz terytoria.Wówczas było to wydarzenie absolutnie wyjątkowe.

Jest to jedyne kompletne wydanie dzieł poety. Tyle że ukazało się ono trzydzieści lat temu w nakładzie dwunastu tysięcy siedmiuset osiemdziesięciu egzemplarzy. Co może zrobić inteligent polski rozpoczynający życie umysłowe w obecnym tysiącleciu?

Samo...

7840

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]