Reklama

Jezus i Piłat, demokracja i niebo chrześcijanina

Jezus i Piłat, demokracja i niebo chrześcijanina

17.01.2007
Czyta się kilka minut
Jezus milczy, spogląda w puste niebo; nie stoi za nim potężna instytucja, nie ma jeszcze Kościoła w naszym, współczesnym sensie tego słowa. Są tylko ci, którzy uwierzyli i których teraz czeka poczucie osamotnienia i trwogi. Ale to właśnie ten Kościół wątpiących i poddanych próbie jest tym, który umiłował.
"Chrystus przed Piłatem, rzeźba w katedrze w Naumburgu, ok. 1250 r.
Z

Z jednej strony kierunek spojrzenia nie może dziwić: tam, w górze, ulokowana jest "ojczyzna" chrześcijanina, emigranta, azylanta, gastarbeitera w świecie ziemskim, który dopiero "potem" i "tam" będzie widział "twarzą w twarz". Nieprzypadkowo ikonografia przedstawia świętych ze wzrokiem zwróconym ku niebu, jakby już dostrzegali to, o czym pisze św. Mateusz: "ukaże się na niebie znak Syna Człowieczego (...) i ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego na obłokach nieba z wielką mocą i chwałą" (Mt 24, 30). Spojrzenie to czyni z każdego chrześcijanina istotę "małą" w obliczu "mocy i chwały", i jednocześnie małe staje się "teraz", w którym przyszło nam żyć w oczekiwaniu przyszłego zbawienia. Z drugiej strony jednak, Nietzsche odradzał taki kierunek spojrzenia właśnie dlatego, że odsuwał on nasze zainteresowanie od danej nam rzeczywistości, zastępując ją obietnicą, przyrzeczeniem,...

18884

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]