Reklama

Jeszcze bym sobie pożył

Jeszcze bym sobie pożył

28.08.2017
Czyta się kilka minut
ANDRZEJ STRUMIŁŁO: Mówię do syna: zrób mi trumnę bez gwoździ. Żeby został tylko popiół. Drewno świerkowe, na kołkach, lekkie, żeby nie było ciężko nieść.
Andrzej Strumiłło w swoim domu, Maćkowa Ruda TOMASZ TOMASZEWSKI / FOTONOVA
J

Justyna Dąbrowska: Czy na starość się mądrzeje?

Andrzej Strumiłło: Mądrość wymaga selekcji myśli, a to prowadzi do milczenia.

Jednak bardzo mi zależy, żebyśmy nie milczeli, tylko rozmawiali. Niech mi Pan opowie, jak to jest mieć tyle lat.

To nie takie proste. To stan zwątpienia, stan swoistej tolerancji, pogodzenia się. Jak już wiemy bardzo dużo, trudno dokonać wyboru. Kiedy mnie pytają, w co wierzę, bardzo trudno mi powiedzieć, czy jestem za „Tygodnikiem Powszechnym”, czy za ojcem Rydzykiem, czy przyznaję rację wielkiemu Buddzie, czy szukam innych rozwiązań. Za dużo w swoim życiu widziałem. Widziałem ludzi, którzy poświęcali wszystko dla idei, i nic z tego dobrego nie wynikło. Jestem człowiekiem pełnym wątpliwości.

Czyli te sprawy nie porządkują się wraz z wiekiem?

Próbuję je porządkować, próbuję szukać osi, tego idealnego...

19219

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dziękuję za mądre, szczere słowa o śmierci i starości. Wywiad dał mi do myślenia, na pewno nie odpowiedział na wszystkie pytania o sens życia ani nawet na połowę pytań ale dorzuca ciekawą, moim zdaniem, perspektywę. Proszę o więcej takich tekstów!

"Mądrość wymaga selekcji myśli,a to prowadzi do milczenia"-genialne. Po takich tekstach, jak ten wywiad z Panem Andrzejem, lepiej się oddycha:) dziękuję

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]