Reklama

Jestem

17.01.2012
Czyta się kilka minut
Prof. Hanna Świda-Ziemba, socjolog: Moi rodzice nie żyją od lat, ale żyją we mnie. Widzę ich jak na filmie. Takich, jacy byli w najlepszym okresie życia, w pełni zdrowia i sił, nie starych i chorych. Zmartwychwstają w moim wewnętrznym świecie. Więc dla mnie nie ma przemijania.
J

JUSTYNA DĄBROWSKA: Ile Pani Profesor ma lat?

HANNA ŚWIDA-ZIEMBA: Osiemdziesiąt jeden skończyłam dziewiętnastego września. Jestem z trzydziestego roku.

Czy podsumowuje Pani to, co już minęło?

Tak, ale po swojemu. Bo wie pani, mój czas nie biegnie liniowo. Każda chwila wyzwala w mojej pamięci jakieś obrazy z przeszłości. Mnie się zdaje, że życie to jest taka Panorama Racławicka. Więc nie siadam i nie zastanawiam się nad całym swoim życiem, bo ono nieustannie objawia mi się w swej całości – moja teraźniejszość to także moje dzieciństwo. Nigdy nie myślę: „to było tak dawno” albo „jakie to było głupie” czy „jaka ja wtedy byłam szczęśliwa”. Nie. Ponieważ tamto szczęście jest częścią aktualnej mnie.

Bardzo ciekawe.

Chyba rzeczywiście mało jest ludzi, którzy podobnie odczuwają czas. Mam wszystko w...

19899

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]