Reklama

Jestem

Jestem

17.01.2012
Czyta się kilka minut
Prof. Hanna Świda-Ziemba, socjolog: Moi rodzice nie żyją od lat, ale żyją we mnie. Widzę ich jak na filmie. Takich, jacy byli w najlepszym okresie życia, w pełni zdrowia i sił, nie starych i chorych. Zmartwychwstają w moim wewnętrznym świecie. Więc dla mnie nie ma przemijania.
J

JUSTYNA DĄBROWSKA: Ile Pani Profesor ma lat?

HANNA ŚWIDA-ZIEMBA: Osiemdziesiąt jeden skończyłam dziewiętnastego września. Jestem z trzydziestego roku.

Czy podsumowuje Pani to, co już minęło?

Tak, ale po swojemu. Bo wie pani, mój czas nie biegnie liniowo. Każda chwila wyzwala w mojej pamięci jakieś obrazy z przeszłości. Mnie się zdaje, że życie to jest taka Panorama Racławicka. Więc nie siadam i nie zastanawiam się nad całym swoim życiem, bo ono nieustannie objawia mi się w swej całości – moja teraźniejszość to także moje dzieciństwo. Nigdy nie myślę: „to było tak dawno” albo „jakie to było głupie” czy „jaka ja wtedy byłam szczęśliwa”. Nie. Ponieważ tamto szczęście jest częścią aktualnej mnie.

Bardzo ciekawe.

Chyba rzeczywiście mało jest ludzi, którzy podobnie odczuwają czas. Mam wszystko w...

19899

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]