Reklama

Jerzy Giedroyc: piętnasta rocznica śmierci

Jerzy Giedroyc: piętnasta rocznica śmierci

14.09.2015
Czyta się kilka minut
Dokładnie piętnaście lat temu, 14 września 2000 roku, zmarł Jerzy Giedroyc. Przypominamy, co po jego śmierci pisali w „Tygodniku Powszechnym” Miłosz, Bartoszewski, Lem, Kozłowski i inni.
Fot. dzięki uprzejmości portalu www.KulturaParyska.com
Fot. dzięki uprzejmości portalu www.KulturaParyska.com
C

Czesław Miłosz: Młodym niesłychanie trudno wyobrazić sobie epokę, w której działał. A życie Giedroycia trwało długo i był on człowiekiem kilku epok.

Władysław Bartoszewski: Drażnił wielu, niekiedy świadomie, ale równocześnie pobudzał do myślenia. Dalsze życie polityczne i intelektualne wielu Polaków bez Jerzego Giedroycia bardzo trudne jest do wyobrażenia.


TEKSTY O JERZYM GIEDROYCIU DO CZYTANIA TUTAJ


Stanisław Lem: Dla mnie nie ulega wątpliwości, że całą sprawę ojczystą dźwigał w gruncie rzeczy sam jeden i że dzięki temu wolno Go, odrzucając wszelkie znamiona przenośni, nazwać Księciem Niezłomnym.

Andrzej Wajda: Każda epoka, każda rzeczywistość potrzebuje człowieka, który wyrazi swój czas. Myślę, że takim człowiekiem był właśnie Jerzy Giedroyc.

Krzysztof Kozłowski: Nigdy nie piastował wysokich stanowisk, z premedytacją nie publikował książek ani artykułów, wiódł na poły zakonne życie nie ruszając się praktycznie z miejsca, nie odnosił spektakularnych zwycięstw – był natomiast w stopniu niespotykanym uparty i niezależny w tym wszystkim, co czynił dla Polski. A Polską był pochłonięty dosłownie bez reszty.


GALERIA. Fotografie dzięki uprzejmości portalu www.KulturaParyska.com, który właśnie udostępnił wersje językowe swojego serwisu: angielską, francuską i rosyjską.


 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]