Reklama

GALERIA: Jerzy Giedroyc (1906-2000)

GALERIA: Jerzy Giedroyc (1906-2000)

12.09.2015
Czyta się kilka minut
Fotografie dzięki uprzejmości portalu www.KulturaParyska.com, który właśnie udostępnił wersje językowe swojego serwisu: angielską, francuską i rosyjską.
Fot. dzięki uprzejmości portalu www.KulturaParyska.com
Fot. dzięki uprzejmości portalu www.KulturaParyska.com
J

Jerzy Giedroyc urodził się 27 lipca 1906 w Mińsku, pochodził ze starego, spolonizowanego rodu litewskiego. Wydawca, publicysta, polityk i działacz emigracyjny, epistolograf, w dwudziestoleciu międzywojennym związany z obozem młodokonserwatystów, autor wspomnień. Twórca i redaktor paryskiej "Kultury", ktorej pierwszy numer ukazał się w 1947 i która wkrótce miała się stać najważniejszym czasopismem powojennej emigracji polskiej. Skupiała najwybitniejszych polskich publicystów i pisarzy emigracyjnych, takich jak Andrzej Bobkowski, Józef Czapski, Witold Gombrowicz, Konstanty A. Jeleński, Juliusz Mieroszewski, Czesław Miłosz, Gustaw Herling-Grudziński, Jerzy Stempowski.

Giedroyc zmarł 14 września 2000 roku w Maisons-Laffitte pod Paryżem. Po jego śmierci - zgodnie z jego życzeniem - "Kultura" przestała się ukazywać. Ostatni numer opublikowano w październiku 2000 roku.

Więcej...

1046

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]