Reklama

Jerozolima w Atenach

Jerozolima w Atenach

16.05.2004
Czyta się kilka minut
Nie było to imponujące osiągnięcie apostolskie. Jerozolima przyjechała do Aten okazując maksimum otwarcia na dialog. W swym wystąpieniu na Areopagu św. Paweł cytował greckich poetów i filozofów, mówił życzliwie o oznakach lokalnej pobożności, szukał wszelkich dostępnych środków, by przybliżyć słuchaczom światło Damaszku. W Tesalonice miał niedawno duże rzesze nawróconych. Tymczasem Ateny przyjęły go ze sceptycznym dystansem, zaś dwoje nawróconych trudno uznać za imponującą statystykę.
G

Gdyby obraził się wtedy i wyjechał z Aten wzburzony i gniewny, nie wiadomo, jakie byłyby dalsze losy chrześcijaństwa w tym rejonie. To, że dziś większość Greków wierzy w zmartwychwstanie Chrystusa, wymagało cierpliwego trwania wśród irytujących zachowań miejscowych sceptyków. Boża logika nie stosuje się do ludzkich praw sukcesu. Nie można jej wyrazić w języku rosnących wskaźników statystycznych i natychmiastowych osiągnięć. Trzeba w niej ze spokojem przyjmować komentarze uprzedzonych i zgorszonych. Trzeba naśladować św. Pawła, gdy zamiast oczekiwanych nawróceń mamy kolejne rozczarowania. Trzeba cierpliwie trwać pośród mroku, aby doczekać się świateł wielkanocnego poranka.

723

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]