Reklama

Jak ryba w lesie

Jak ryba w lesie

31.07.2017
Czyta się kilka minut
Wybierając się na grzyby, zamiast na dorodnego borowika można trafić na... pełznącego po lądzie węgorza.
Węgorz europejski (Anguilla anguilla L.) PRZEMYSŁAW MILLER
P

Pośród ryb nieznany jest żaden inny przykład gatunku, który musiałby okrążyć ćwierć globu, by dopełnić historii swego życia” – napisał o węgorzach w 1923 r. Johannes Schmidt. Podróż powrotna zaczyna się często w wodach leśnego, bezodpływowego jeziora. Niektóre węgorze (m.in. europejskie – Anguilla anguilla L.) w pewnym okresie swojego życia opuszczają zajmowany teren i niesione instynktem zaczynają mozolną wędrówkę do miejsca swoich narodzin – Morza Sargassowego.

Daleki zachód

Dlaczego składają ikrę aż w Morzu Sargassowym, w zachodniej części Atlantyku? Według jednej z legend węgorze były niegdyś mieszkańcami mitycznej Atlantydy. Gdy kataklizm zmiótł ją z powierzchni ziemi, musiały szukać innego lądu. Dotarły do Europy, ale na czas rozrodu zawsze wracają do swojej dawnej ojczyzny. W 1963 r. Ludwik Zajdler w „Atlantydzie” pisał: „Wiadomo powszechnie, że...

10608

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]