Reklama

Ja i Ty

Ja i Ty

13.11.2005
Czyta się kilka minut
Na koniec naszego cyklu skupmy się na drugiej części encykliki Fides et ratio. Przypomnijmy zawarte w niej słowa: Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. Chodzi o prawdę zbawczą; zatem nie taką, po którą sięgamy dzięki badaniom naukowym czy teoretycznym dociekaniom. Encyklika głosi teologię rozumu i broni go. Rozum, czytamy, zdolny jest do poznania prawdy. Chociaż zraniony przez grzech pierworodny, jest - jak mówił św. Tomasz - umiłowanym Bożym dziełem.
J

Jaka jest jednak dzisiejsza struktura wiary? Na początku Papież mówi o wierze w perspektywie filozoficznej: że wiara jest postawą charakterystyczną nie tylko dla człowieka religijnego. Wiarę zawsze dostrzec można tam, gdzie człowiek znalazł się w relacji z drugim człowiekiem. Wtedy może nastąpić rodzaj poznania.

Na kartach “Fides et ratio" Papież pisze, że “człowiek nie jest stworzony, aby żyć samotnie". Teza niczym zapożyczona z filozofii dialogu. Są nurty filozoficzne, które twierdzą, że człowiek to “ja". Tymczasem filozofia dialogu przekonuje, że człowiek to “ja i ty". Jakie ma to znaczenie w poszukiwaniu prawdy? “Człowiek, istota szukająca prawdy, jest także tym, którego życie opiera się na wierze" - pisze Papież. Wiara jest słowem, które odnosi się przede wszystkim do drugiego człowieka. Aby relacja ta była prawdziwie na niego otwarta, między “ja" i “ty...

6550

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]