Reklama

Słowa tylko wskazują

Słowa tylko wskazują

01.10.2012
Czyta się kilka minut
Największą przeszkodą dla wiary dzisiaj nie jest niewiara, tylko fałszywe rozumienie wiary. Jak wierzą ci, co naprawdę wierzą?
Fot. Hector Guerrero / AFP PHOTO / EAST NEWS
W

W najbliższym czasie Benedykt XVI otworzy obrady Synodu Biskupów na temat nowej ewangelizacji (7 października) i ogłosi rozpoczęcie Roku Wiary (11 października). Bliskość tych dat z pewnością jest nieprzypadkowa. Kultura współczesnej Europy jest w ogromnej mierze kulturą areligijną, co więcej: wypierającą to, co religijne z przestrzeni publicznej w zakątki indywidualnej wrażliwości. Jednak żarliwa wiara – jak pokazuje przykład islamu – nie pozwala się zamknąć w zaciszu osobistej pobożności i chce rozprzestrzeniać się na wszelkie wymiary życia. Zderzenie tych dwóch postaw rodzi konflikty. Czy w przypadku chrześcijaństwa musi być podobnie? Czy możliwa jest nowa ewangelizacja będąca „pokojowym” spotkaniem z tymi, którzy nie wierzą? Dużo zależy od tego, jak my, chrześcijanie, pojmiemy swoją wiarę.

WSPÓLNE ŹRÓDŁO SKRAJNOŚCI

Zdarza się, że skrajne postawy i...

14404

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]