Reklama

Irański papierek lakmusowy

Irański papierek lakmusowy

15.06.2003
Czyta się kilka minut
P

Po szczycie G-8 w Evian pojawiły się „przecieki” o zgodzie Rosji na zamrożenie współpracy z Iranem w dziedzinie atomistyki. Współpraca ta od wielu lat jest powodem sporu między Waszyngtonem a Moskwą. Amerykanie twierdzą, że Iran szykuje z rosyjską pomocą bombę jądrową, Rosjanie, że „współpraca polega wyłącznie na pokojowym wykorzystaniu atomu”. Gdyby zatem rzeczywiście Moskwa zdecydowała się na wycofanie z kooperacji z „atomowym” Teheranem, oznaczałoby to prawdziwy przełom w stosunkach rosyjsko-amerykańskich.

Na razie brak jednak oficjalnych komunikatów, a w spekulacjach rosyjskich mediów łatwo się pogubić. Zwolennicy kontynuowania współpracy krzyczą, że Rosja „wypełniając żądanie prezydenta Busha” zdradziłaby Iran. Przeciwnicy wskazują na korzyści wynikające z nowej sytuacji: stosując się do wymagań Waszyngtonu i przystępując do planu zwalczania „osi zła”, Moskwa mogłaby...

2190

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]