Reklama

Ładowanie...

Irackie ofiary

17.03.2013
Czyta się kilka minut
„TP” 11/13

„Irackie obrachunki” spisane przez Jacka Stawiskiego („TP” nr 11 z 17 marca br.) pokazują świat wielkiej polityki i dylematy przywódców mocarstw opowiadających się za lub przeciw inwazji na Irak 10 lat temu. Retrospektywne spojrzenie na motywy działań tych, od których zależały losy Iraku w 2003 r., pozwalają lepiej zrozumieć kulisy i mechanizmy podejmowania ważnych dla świata decyzji. Ale trudno jest zrozumieć dramat wojny irackiej, jeżeli w nawiązaniu do tytułowych obrachunków nie wskaże się choćby najbardziej podstawowych danych o ofiarach tej wojny.
Zginęło w niej 4,5 tys. żołnierzy amerykańskich, a ok. 32 tys. zostało rannych (w tym 6 tys. ciężko). Szacunki ofiar po stronie Irakijczyków są znacznie wyższe i wahają się od 104 tys. do ponad 600 tys. osób. Duże rozbieżności w tych danych, które swego czasu wyjaśniał na swoich łamach znany periodyk medyczny „The Lancet”,...

1494

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]