Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Inżynier ludzkich serc

Inżynier ludzkich serc

10.01.2012
Czyta się kilka minut
Škvorecký żartował, że najlepsze lata życia zawdzięcza Breżniewowi. Rozwinął bowiem swój talent i spełnił się jako pisarz, a także wykładowca literatury, tłumacz, redaktor i w końcu wydawca, na emigracji w Kanadzie.
B

Był jednym z moich ulubionych pisarzy, choć dawniej irytowało mnie, że w ojczystych Czechach Josef Škvorecký jest popularniejszy i chętniej czytany niż Bohumil Hrabal czy Milan Kundera. Wszyscy trzej wkrótce po sowieckiej inwazji na Czechosłowację w sierpniu 1968 r. znaleźli się na indeksie, podobnie jak około 600 (!) czeskich i słowackich prozaików, poetów, eseistów i dramatopisarzy, z kraju i emigracji, objętych zakazem druku w latach 1948-89. Wielu z nich publikowało w wydawnictwie Sixty Eight Publishers, założonym w 1971 r. w Kanadzie przez żonę Škvoreckiego, Zdenę Salivarovą. Jednak największym bestsellerem w 22-letniej historii czechosłowackiego wydawnictwa z Toronto była pierwsza spośród 227 książek, które się w nim ukazały, "Batalion czołgów" Josefa Škvoreckiego.

Kundera i komiksy dla Zachodu

Ta książka zaważyła na...

14154

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]