Reklama

Inżynier ludzkich serc

Inżynier ludzkich serc

10.01.2012
Czyta się kilka minut
Škvorecký żartował, że najlepsze lata życia zawdzięcza Breżniewowi. Rozwinął bowiem swój talent i spełnił się jako pisarz, a także wykładowca literatury, tłumacz, redaktor i w końcu wydawca, na emigracji w Kanadzie.
B

Był jednym z moich ulubionych pisarzy, choć dawniej irytowało mnie, że w ojczystych Czechach Josef Škvorecký jest popularniejszy i chętniej czytany niż Bohumil Hrabal czy Milan Kundera. Wszyscy trzej wkrótce po sowieckiej inwazji na Czechosłowację w sierpniu 1968 r. znaleźli się na indeksie, podobnie jak około 600 (!) czeskich i słowackich prozaików, poetów, eseistów i dramatopisarzy, z kraju i emigracji, objętych zakazem druku w latach 1948-89. Wielu z nich publikowało w wydawnictwie Sixty Eight Publishers, założonym w 1971 r. w Kanadzie przez żonę Škvoreckiego, Zdenę Salivarovą. Jednak największym bestsellerem w 22-letniej historii czechosłowackiego wydawnictwa z Toronto była pierwsza spośród 227 książek, które się w nim ukazały, "Batalion czołgów" Josefa Škvoreckiego.

Kundera i komiksy dla Zachodu

Ta książka zaważyła na...

14154

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]