Reklama

Ładowanie...

Intymne życie roślin

03.08.2010
Czyta się kilka minut
Niektóre drzewa żyją kilka tysięcy lat. Jeszcze dziś można znaleźć takie, które kiełkowały przed narodzeniem Chrystusa. Jaką mądrość muszą posiadać, aby tego dokonać? Więcej o tym wiemy dzięki rezultatom naszych badań.
Kolory w poszczególnych częściach rozetki rzodkiewnika, część badań polskich uczonych / il. Stanisław Karpiński et al.
R

Rosną, więc myślą

Jak rośliny radzą sobie z nadmiarem pochłoniętego światła? Okazuje się, że o potrzebie pozbycia się go części rośliny potrafią się nawzajem informować przy pomocy impulsów elektrochemicznych, takich jak w zwierzęcym układzie nerwowym. Co więcej, rośliny potrafią też obliczyć ilość zaabsorbowanego światła i wykorzystać tę informację. To tylko niektóre z sensacyjnych wniosków, do jakich doszli naukowcy z zespołu prof. Stanisława Karpińskiego z Katedry Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin SGGW w Warszawie. Karpiński (ur. w 1960 r.), szykanowany za działalność opozycyjną w PRL, emigrował do Szwecji, gdzie wraz z żoną dostał się na studia doktoranckie w Ume?. Staż podoktorski odbył w John Innes Center w Norwich (Anglia). W latach 90. dokonał przełomowego odkrycia dotyczącego komunikacji między nasłonecznionymi a ocienionymi...

15316

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]