Reklama

Ładowanie...

Inny Śląsk

08.08.2004
Czyta się kilka minut
Górny Śląsk to nie tylko industrialny pejzaż metropolii katowickiej i zdegradowane ekologicznie tereny poprzemysłowe. Dość powiedzieć, że 30 proc. powierzchni województwa śląskiego stanowią chronione parki krajobrazowe. Taka różnorodność nie ma odpowiednika w Polsce. Szczęśliwie także w Europie zapanowała ostatnio moda na myślenie w kategoriach regionalistycznych. To szansa także dla Śląska - mówi w miesięczniku ŚLĄSK (7) Andrzej Grzybowski, przewodniczący zarządu Fundacji Przestrzeni Górnego Śląska.
Z

Zmiany dotyczące krajobrazu przemysłowej części Śląska są nieodwracalne. Epoka węgla, żelaza i stali odchodzi w przeszłość - efektem jest coraz więcej nieczynnych już kopalń, koksowni i hut. Śląską specyfiką jest jednak powiązanie tych zakładów z bogatą tkanką urbanistyczną - tak koloniami robotniczymi z początku XX wieku, jak blokowiskami z okresu PRL.

Blokowiska, choć zdają się być wygodniejsze do mieszkania jako ogrzewane kaloryferami, z łazienkami itp., są zwykle koszmarami pod względem architektonicznym i krajobrazowym. Z kolei stare osiedla robotnicze są wprawdzie elementem tradycji i zbiorowej tożsamości, ale cywilizacyjnie pozostają daleko w tyle od współczesnych standardów: trudno je ogrzać, porządnie skanalizować itd. Dlatego ich lokatorzy, jeśli tylko mogą, wyprowadzają się z tych osiedli - zostają tam najczęściej ludzie starzy, których nie stać na...

3060

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]