Inny Śląsk

Górny Śląsk to nie tylko industrialny pejzaż metropolii katowickiej i zdegradowane ekologicznie tereny poprzemysłowe. Dość powiedzieć, że 30 proc. powierzchni województwa śląskiego stanowią chronione parki krajobrazowe. Taka różnorodność nie ma odpowiednika w Polsce. Szczęśliwie także w Europie zapanowała ostatnio moda na myślenie w kategoriach regionalistycznych. To szansa także dla Śląska - mówi w miesięczniku ŚLĄSK (7) Andrzej Grzybowski, przewodniczący zarządu Fundacji Przestrzeni Górnego Śląska.

Zmiany dotyczące krajobrazu przemysłowej części Śląska są nieodwracalne. Epoka węgla, żelaza i stali odchodzi w przeszłość - efektem jest coraz więcej nieczynnych już kopalń, koksowni i hut. Śląską specyfiką jest jednak powiązanie tych zakładów z bogatą tkanką urbanistyczną - tak koloniami robotniczymi z początku XX wieku, jak blokowiskami z okresu PRL.

Blokowiska, choć zdają się być wygodniejsze do mieszkania jako ogrzewane kaloryferami, z łazienkami itp., są zwykle koszmarami pod względem architektonicznym i krajobrazowym. Z kolei stare osiedla robotnicze są wprawdzie elementem tradycji i zbiorowej tożsamości, ale cywilizacyjnie pozostają daleko w tyle od współczesnych standardów: trudno je ogrzać, porządnie skanalizować itd. Dlatego ich lokatorzy, jeśli tylko mogą, wyprowadzają się z tych osiedli - zostają tam najczęściej ludzie starzy, których nie stać na remonty. W efekcie dzielnice te stają się jeszcze bardziej zaniedbane. A przecież są one często dogodnie położone: z jednej strony obok tras komunikacyjnych (nowe odcinki autostrady i tzw. Drogowej Trasy Średnicowej pozwalają dziś szybko poruszać się, a więc i docierać do pracy, w obrębie całej aglomeracji), z drugiej - w sąsiedztwie parków i lasów. Więcej: nie są przeludnione, a poszerzone metraże w kameralnych i odnowionych familokach mogłyby stać się atrakcyjniejsze dla lepiej sytuowanych niż małe mieszkania w wysokościowcach z wielkiej płyty. Kolonie te śmiało można też traktować w kategorii zabytków - i choćby dlatego przynajmniej niektóre powinny być zachowane (podobnie zresztą jak część kopalnianych nadszybiów czy co bardziej charakterystycznych wielkich pieców).

Jednak próby modernizacji starych osiedli robotniczych - wzorowane na udanych doświadczeniach francuskich, niemieckich i brytyjskich - jak dotąd nie wypaliły. Przykładowo: władze Bytomia chciały przekształcić kolonię Zgorzelec w dzielnicę dla młodych artystów, ale choć zainwestowano sporo pieniędzy (pochodzących głównie z zaprzyjaźnionego regionu Nadrenii Północnej Westfalii), plan zakończył się fiaskiem - “prawdopodobnie zabrało konsekwencji".

Nawet grunt po zlikwidowanych zakładach - ze względu na doskonałą zazwyczaj lokalizację - może mieć po niezbędnej rekultywacji sporą wartość. Tu pojawia się jednak inny problemem regionu: jego wizerunek jako obszaru kompletnie zdegradowanego ekologicznie. Stereotyp ten dotarł już m.in. do potencjalnych inwestorów zagranicznych. Tymczasem zanieczyszczenie powietrza w ostatnich latach znacznie się zmniejszyło, czystsze są też rzeki, stawy i jeziora, a nawet gleba. Kłopot w tym, że równocześnie z poprawą stanu środowiska pojawiło się, paradoksalnie, i nowe zagrożenie: że rozwój budownictwa jednorodzinnego na nie już tak przerażającym ekologicznie Śląsku może okazać się zbyt dynamiczny i chaotyczny. Jeśli gminy postawią na szybki zysk mogą nawet ucierpieć tereny dziś chronione.

KB

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 32/2004