Reklama

Indeks

Indeks

26.06.2012
Czyta się kilka minut
Od wielu lat czerwiec jest dla mnie miesiącem egzaminowania studentów; od lat każdy egzamin zaczynałem od frazy „proszę o indeks i kartę”.
1

1

W tym roku mówiłem tylko: „proszę o imię i nazwisko” i przeszukiwałem listę, dostarczoną przez dziekanat.

2

Trudno się z tym oswoić, ale fakt pozostaje faktem: papierowy indeks, będący dotychczas podstawowym dokumentem poświadczającym rozpoczęcie studiów, ich przebieg i zakończenie – na naszych oczach zniknął z życia studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i ich nauczycieli. Zastąpił go indeks elektroniczny, czyli zbiór wpisów do systemu USOS.

3

Nie sądzę, by dało się dzisiaj uchwycić sens tego zdarzenia i jego konsekwencje. Na razie trwa okres przejściowy: część studentów wciąż jeszcze nosi ze sobą indeksy i prosi o wpisanie do nich wyniku egzaminów; my, nauczyciele, podpisujemy się, dodając, że nie jest to dokument, lecz pamiątka.

4

Nie lubię łatwego sentymentalizmu...

1859

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]