Reklama

Idziemy na ostro

Idziemy na ostro

12.11.2012
Czyta się kilka minut
Fala uderzeniowa po wybuchu „afery trotylowej” dokonała spustoszeń w redakcji „Rzeczpospolitej” i przeorała partyjne sondaże. Emocje, które uruchomiła, zostaną na długo w świecie dziennikarskim i mogą trwale zmienić krajobraz polityczny.
D

Dziennikarz śledczy, reporter newsowy zawsze stąpa po cienkiej linie. Rodzima redakcja wsparta przez widzów, słuchaczy i czytelników żąda, by dostarczać szybko i sprawnie kolejne newsy. Ci, o których pisze, mają siłę, pieniądze i armie prawników, które mogą posłać do boju z autorem nieprzychylnego tekstu. Chronieni świętymi nakazami ochrony informatorzy także mogą nastręczać powodów do niepokoju. Reporter musi zadawać sobie pytanie, skąd bierze się ich chęć podzielenia się wiedzą: czy to, co robią – robią w imię szczytnych celów, czy nie mają aby nieczystych intencji, a jeśli nawet – czy to, co mówią, jest prawdą?

Reporter musi też balansować między godzeniem bezpieczeństwa i potrzeby ukrycia tożsamości informatorów z koniecznością udowodnienia światu, że ma dowody na to, o czym pisze. To, o czym donoszą dziennikarskie źródła, jest często wiedzą tak...

8536

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]