Reklama

Historia niezakończona

Historia niezakończona

24.05.2013
Czyta się kilka minut
Sporo się dzisiaj nachodziłem, trochę poczołgałem i nieco poskakałem po dachach, a wszystko po to, aby rozpoznać budynek szkoły na ulicy Spokojnej, w którym uparcie bronią się Niemcy.
Żołnierze batalionu „Zośka” w Powstaniu Warszawskim, wrzesień 1944 r. Fot. z domeny publicznej
Z

Zebrane informacje chcę teraz przekazać kapitanowi Janowi. Ponieważ będzie on na kwaterze pułkownika Radosława za jakieś piętnaście minut, postanawiam odpocząć. Wyciągam się na skrzyni i z błogim uczuciem oddaję się bezmyślności” – to fragment relacji Jana Rodowicza „Anody”, opisującego pierwsze dni Powstania na warszawskiej Woli.
Tekst jest jedną z nielicznych pamiątek po „Anodzie”, który nie zostawił innych swoich spisanych wspomnień. Teraz, odnaleziony, został opublikowany w siódmej (uzupełnionej) edycji słynnych „Pamiętników żołnierzy Baonu AK »Zośka«”.
Na mojej półce stoi też trzecie wydanie „Pamiętników” – w kultowej obwolucie w panterkę z biało-czerwoną wstęgą. To jedna z pierwszych książek o Powstaniu, którą przeczytałam. Pożółkłe kartki, niesamowite unikatowe zdjęcia i historie spisane przez akowców z „Zośki” – pisane językiem żywym, pełnym napięcia i emocji,...

4699

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]