Reklama

Herod jako ulubiony bohater religijny

Herod jako ulubiony bohater religijny

05.01.2015
Czyta się kilka minut
Jaka postać w historii o Bożym Narodzeniu ma kluczowe znaczenie dla części polskich katolików?
Orszak Trzech Króli, Warszawa, 6 stycznia 2014 r. Fot. Grzegorz Jakubowski / PAP
D

Dzieciątko Jezus? Maryja z Józefem? Mędrcy podążający za gwiazdą? Pasterze? Nie. Absolutnie najważniejszy jest Herod. Na przełomie roku starego i nowego to pierwszoplanowy bohater licznych homilii i komentarzy. Zagadką pozostaje jedynie, kogo tym razem pobożni kaznodzieje, dziennikarze i publicyści ogłoszą współczesnym wcieleniem mordercy sprzed dwóch tysięcy lat.
Od 2009 r. rozwijała się jednak inicjatywa, która szła w poprzek naszego kasteciarskiego chrześcijaństwa. To zresztą coś niesamowitego obserwować, jak na naszych oczach rodzi się i krzepnie nowa świąteczna tradycja: Orszaki Trzech Króli. W tym roku jasełkowe korowody zaplanowano w ponad 330 miejscowościach w kraju i kilkunastu za granicą. Organizatorzy spodziewali się miliona uczestników, głównie rodziców z dziećmi. Zawsze podkreślali: Orszaki są otwarte na wszystkich, wierzących i niewierzących. Ukazują najlepsze...

3115

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Kiedy dowiedziałem się o podobnej inicjatywie we Wrocławiu to natychmiast zrodziło się pytanie , czy nie stanę się narzędziem czyjejś politycznej agitacji ? Na marsz nie poszedłem , żałuję. Jednak w przyszłym roku nie skapituluję i zabiorę Rodzinkę na przyjemny spacer ulicami Wrocławia.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]