Reklama

Ładowanie...

Hańba! – z Dwudziestolecia w Trzydziestolecie

Hańba! – z Dwudziestolecia w Trzydziestolecie

07.06.2019
Czyta się kilka minut
W jubileusz Czerwca '89 o tym, czy językiem Międzywojnia da się opisywać dzisiejszą Polskę, dlaczego powracają dziś ówczesne upiory i o czym nigdy nie dość krzyczenia – rozmawiamy z Andrzejem Zagajewskim, liderem punkowego zespołu Hańba!.
Andrzej Zagajewski vel Andrzej Zamenhof / fot. oficjalny profil zespołu Hańba! www.facebook.com/Hanba1926
Andrzej Zagajewski vel Andrzej Zamenhof / fot. oficjalny profil zespołu Hańba! www.facebook.com/Hanba1926

Posłuchaj

Z

Zespół Hańba! działa od 2013 roku, a w swoich utworach korzysta z tekstów zaczerpniętych z dwudziestolecia międzywojennego: od takich poetów, jak Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Zuzanna Ginczanka czy Józef Wittlin. Odkrywają w ich wierszach punkowy nerw i zaskakującą aktualność. „Śpiewamy o polskich planach kolonialnych i statkach z uchodźcami, korzystamy z punk-rocka Brzechwy oraz profetyzmu Ginczanki i Szlengla, o których oni sami nie wiedzieli” – mówili artyści w publikowanej niedawno na łamach „Tygodnika” rozmowie

– Niestety, można opisywać dzisiejszą rzeczywistość językiem z tamtego okresu – mówi w Podkaście Powszechnym Andrzej Zagajewski, lider Hańby!. – Ale cały czas się pocieszam, że jednak jakiś krok do przodu zrobiliśmy i umiemy trochę kulturalniej rozmawiać. A przynajmniej próbujemy.

Jaki utwór zadedykowaliby wolnej Polsce na trzydzieste urodziny? Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka Podkastu Powszechnego.

Dziękujemy zespołom Hańba! i Czereśnie za życzliwą zgodę na wykorzystanie w audycji ich utworów: Hoży i świeżyŻydokomuna”, Żyda bić”, Ja zostaję, nie wychodzę”, Narodowcy” oraz Dbaj o zieleń i zwierzęta”.

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

„Podkast Powszechny”: Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter