Reklama

Hańba! – z Dwudziestolecia w Trzydziestolecie

Hańba! – z Dwudziestolecia w Trzydziestolecie

07.06.2019
Czyta się kilka minut
W jubileusz Czerwca '89 o tym, czy językiem Międzywojnia da się opisywać dzisiejszą Polskę, dlaczego powracają dziś ówczesne upiory i o czym nigdy nie dość krzyczenia – rozmawiamy z Andrzejem Zagajewskim, liderem punkowego zespołu Hańba!.
Andrzej Zagajewski vel Andrzej Zamenhof / fot. oficjalny profil zespołu Hańba! www.facebook.com/Hanba1926
Andrzej Zagajewski vel Andrzej Zamenhof / fot. oficjalny profil zespołu Hańba! www.facebook.com/Hanba1926

Posłuchaj

Z

Zespół Hańba! działa od 2013 roku, a w swoich utworach korzysta z tekstów zaczerpniętych z dwudziestolecia międzywojennego: od takich poetów, jak Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Zuzanna Ginczanka czy Józef Wittlin. Odkrywają w ich wierszach punkowy nerw i zaskakującą aktualność. „Śpiewamy o polskich planach kolonialnych i statkach z uchodźcami, korzystamy z punk-rocka Brzechwy oraz profetyzmu Ginczanki i Szlengla, o których oni sami nie wiedzieli” – mówili artyści w publikowanej niedawno na łamach „Tygodnika” rozmowie

– Niestety, można opisywać dzisiejszą rzeczywistość językiem z tamtego okresu – mówi w Podkaście Powszechnym Andrzej Zagajewski, lider Hańby!. – Ale cały czas się pocieszam, że jednak jakiś krok do przodu zrobiliśmy i umiemy trochę kulturalniej rozmawiać. A przynajmniej próbujemy.

Jaki utwór zadedykowaliby wolnej Polsce na trzydzieste urodziny? Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka Podkastu Powszechnego.

Dziękujemy zespołom Hańba! i Czereśnie za życzliwą zgodę na wykorzystanie w audycji ich utworów: Hoży i świeżyŻydokomuna”, Żyda bić”, Ja zostaję, nie wychodzę”, Narodowcy” oraz Dbaj o zieleń i zwierzęta”.

pobierz RSS Słuchaj w iTunes Słuchaj w Google Podcasts Słuchaj w Spotify Lecton

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy, tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie.

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca:


https://audiodelic.pl/

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz