Ładowanie...
Hańba! – z Dwudziestolecia w Trzydziestolecie
Hańba! – z Dwudziestolecia w Trzydziestolecie
Posłuchaj
Zespół Hańba! działa od 2013 roku, a w swoich utworach korzysta z tekstów zaczerpniętych z dwudziestolecia międzywojennego: od takich poetów, jak Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Zuzanna Ginczanka czy Józef Wittlin. Odkrywają w ich wierszach punkowy nerw i zaskakującą aktualność. „Śpiewamy o polskich planach kolonialnych i statkach z uchodźcami, korzystamy z punk-rocka Brzechwy oraz profetyzmu Ginczanki i Szlengla, o których oni sami nie wiedzieli” – mówili artyści w publikowanej niedawno na łamach „Tygodnika” rozmowie.
– Niestety, można opisywać dzisiejszą rzeczywistość językiem z tamtego okresu – mówi w Podkaście Powszechnym Andrzej Zagajewski, lider Hańby!. – Ale cały czas się pocieszam, że jednak jakiś krok do przodu zrobiliśmy i umiemy trochę kulturalniej rozmawiać. A przynajmniej próbujemy.
Jaki utwór zadedykowaliby wolnej Polsce na trzydzieste urodziny? Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka Podkastu Powszechnego.
Dziękujemy zespołom Hańba! i Czereśnie za życzliwą zgodę na wykorzystanie w audycji ich utworów: „Hoży i świeży”, „Żydokomuna”, „Żyda bić”, „Ja zostaję, nie wychodzę”, „Narodowcy” oraz „Dbaj o zieleń i zwierzęta”.
PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO
„Podkast Powszechny”: Wszystkie odcinki »
Słuchaj w: Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts | Lecton | RSS
„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński i Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story | Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet.
PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »
Weź, słuchaj!
Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!