Reklama

Ładowanie...

Grunt to gościnność

04.10.2011
Czyta się kilka minut
28. niedziela zwykła
Z

Znamienna rzecz, zarówno żydzi, jak chrześcijanie, ale też wyznawcy wielu innych religii, jeśli bez czegoś nie mogą się obyć, to bez stołu i posiłku, bez uczty. Najlepszym na to dowodem, jeśli chodzi o Kościół katolicki, jest zalecenie, by wszystkie sakramenty sprawować w łączności z Mszą. Oczywiście nie po to, by Mszą uświetniać chrzty, śluby i pogrzeby, ale po to, by liturgia wróciła do swego naturalnego środowiska, jakim jest Kościół, a nie tylko kościół. To Kościół, czyli wszyscy ochrzczeni są niszą ekologiczną, środowiskiem Boga, a nie jedynie budynki, czy nawet tabernakula. A zatem w pierwszym rzędzie uczta, posiłek, spotkanie. A ofiara? A krzyż? A męka i śmierć? Też, oczywiście, chyba jednak nie na pierwszym miejscu, skoro zaprzyjaźnieni z Jezusem odnajdują pełną, czy pełniejszą prawdę o Nim dopiero po Jego śmierci, gdy znowu je z nimi. A to znaczy, że śmierć jest...

3390

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]