Reklama

Granty i kanty

Granty i kanty

10.02.2014
Czyta się kilka minut
6 milionów przeznaczonych przez ministerstwo kultury na Świątynię Opatrzności oburzyło wielu. Kto walczy o te pieniądze? I według jakich kryteriów się je przyznaje?
O

Oburzeni państwową dotacją 6 mln złotych dla Świątyni Opatrzności, którzy skrzyknęli się przez Face­booka, w liczbie około pięćdziesięciu złożyli w sobotę przed budynkiem, gdzie urzęduje minister kultury Bogdan Zdrojewski, wiązankę kwiatów. O ile rozumiem, był to żałobny hołd dla kultury jakoby tam mordowanej.
Gest równie patetyczny i przeskalowany, jak analogiczne pohukiwania z drugiej strony barykady, że od budowy sanktuarium zależą losy narodu, a bez tamże umieszczonego muzeum Polacy nie będą czcili pamięci Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego, i rychło zapomną, skąd ich ród. Co więcej, gest także pusty i zupełnie obok problemu.
Na chwilę podniosła się jednak mgła obojętności, która zwykle spowija finansowanie kultury przez państwo. Obojętności zrozumiałej, jeśli pomyśleć o realnym uczestnictwie Polaków w kulturze. Przyznajmy też, że w grę wchodzą sumy małe nawet w...

16938

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]