Reklama

Granice krytyki poczciwej

Granice krytyki poczciwej

03.08.2003
Czyta się kilka minut
Przed dwoma tygodniami (“TP" nr29/03)opublikowaliśmy tekst Zbigniewa Nosowskiego “Potrzeba sensownej krytyki Kościoła". Redaktor naczelny miesięcznika “Więź", odwołując się do zdania ks. Józefa Tischnera: “Sensowna krytyka Kościoła to taka krytyka, która wcześniej czy później musi stać się afirmacją Kościoła - musi przerodzić się w jego obronę", pokazał pułapki, które czyhają na krytyków i spróbował sformułować “dekalog sensownej krytyki Kościoła". Polemikę podjęła w poprzednim numerze Halina Bortnowska. Dziś głos Wojciecha Bonowicza, za tydzień - Jarosława Makowskiego.
C

Czuję się zobowiązany do zabrania głosu w sprawie tekstu Zbigniewa Nosowskiego o “Potrzebie sensownej krytyki Kościoła". Kiedy Autor zaprezentował ów tekst podczas tegorocznych Dni Tischnerowskich, sala przyjęła go gromkimi oklaskami. Ale ja byłem trochę wkurzony, więc wstałem i powiedziałem, że gdyby zastosować zaproponowany przez Nosowskiego dekalog krytyki Kościoła, to... nie byłoby Tischnera.

I dodałem: “Zbyszku, sam wiesz, że czasem w krytyce trzeba być ostrym, i trzeba uogólniać, a nawet trzeba być niesprawiedliwym. Niekiedy jakaś sprawa tak nabrzmieje, że tylko zdecydowane cięcie jest w stanie uzdrowić sytuację. To jest dekalog poczciwej krytyki Kościoła. Ale czasem trzeba być mniej poczciwym".

Nie wiem, czy Autor zrozumiał moją polemikę, w każdym razie jest okazja, żeby wrócić do problemu. Teraz, po przeczytaniu tekstu, wiem już, że...

7924

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]