Reklama

Granice fizyczności

Granice fizyczności

11.08.2012
Czyta się kilka minut
„TP” 30/12
T

Teksty z tematu przewodniego „Nigdy nie bij dziecka!” czytałem z rosnącym zażenowaniem. Maltretowanie dzieci przez własnych rodziców to dramat, tym bardziej bolesny, że wciąż dość powszechnie obecny. Jednoznaczny głos przeciw, bez rozmywania kardynalnej zasady ochrony dziecka, był i jest bardzo potrzebny. Nie służy temu mieszanie pojęć, stosowanie oderwanych od rzeczywistości terminologicznych wytrychów i naprędce dorabianej ideologii.

Co oznacza np. w relacjach między rodzicem a małym dzieckiem pojęcie „przemocy” czy „naruszania granic drugiej osoby”? Czy wymuszanie siłą niektórych zachowań? Przecież przez pierwsze lata życia człowieka jest to podstawowa forma opieki nad dzieckiem. Co dwulatkowi tłumaczy się słownie, a co przekazuje fizycznie, biorąc na ręce, sadzając w foteliku, kładąc do łóżka, myjąc mu zęby? Każdy rodzic stosuje tu fizyczny przymus, nie pytając dziecka o...

1816

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]