Reklama

Gonitwa za tabu

Gonitwa za tabu

09.02.2010
Czyta się kilka minut
Sprowokowana przez współczesną sztukę debata nad kulturowymi tabu została sprowadzona do poziomu debat politycznych.
D

Dla antropologa kultury sposób, w jaki oryginalne sensy pojęcia tabu ulegają dziś rozplenieniu, tyleż zadziwia, co irytuje. Tabu pojawia się w najróżniejszych kontekstach i służy jako poręczny termin do tłumaczenia problemów społecznych.

Pozostańmy przy zadziwieniu. Tabu to z pewnością "serce" kultury rozumianej jako rzeczywistość norm i wartości, które budują istotę wspólnoty. Jesteśmy kulturalni tylko w obrębie świata, który taką normę przyjmuje. Norma to zakaz przekraczania konwencji, a w tle znajduje się tabu.

Wina i kara

Leszek Kołakowski pięknie o tym napisał w ostatnim rozdziale książki "Jeśli Boga nie ma…": "Otóż siedzibą tabu jest królestwo sacrum. Bez względu na jego treść w danych warunkach społecznych i bez względu na jego »ostateczne« pochodzenie, nie da się - a powtarzam tu tylko tradycyjne...

9223

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]