Reklama

Głosuj na bota

Głosuj na bota

04.12.2017
Czyta się kilka minut
Polityk, która nie kłamie, nie obraża, nie obiecuje gruszek na wierzbie.
C

Co prawda, z biologicznego punktu widzenia, również nie istnieje, ale akurat jej to w karierze nie przeszkodzi. Oto SAM, wirtualna kandydatka do nowozelandzkiego parlamentu.

Jest czatbotem – algorytmem, który ma prowadzić rozmowy z wyborcami na internetowych komunikatorach i uczyć się z ich treści. Na ich podstawie ma dostosowywać swój program tak, by jak najlepiej odpowiadał potrzebom ludzi. „Moja pamięć jest nieskończona, więc nigdy nie zapomnę o żadnym z problemów. W przeciwieństwie do ludzkich polityków przy podejmowaniu decyzji biorę pod uwagę stanowiska wszystkich, bez uprzedzeń” – napisała w rozmowie z portalem Tech Asia.

Twórca SAM, inżynier Nick Gerritsen, ma nadzieję, że jego podopieczna będzie gotowa do startu w wyborach w 2020 r. Jak? Tego nie tłumaczy. „SAM to aktywator. Planujemy działać w ramach bieżących ram prawnych”, mówi.

Dziś lepiej traktować SAM jako internetowy performance czy narzędzie do badania opinii online. I przyczynek do rozważania, czy polityka nie jest przypadkiem zbyt ważna, by pozostawiać ją w rozedrganych od emocji rękach ludzi. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz naukowy, reporter telewizyjny, twórca programu popularnonaukowego „Horyzont zdarzeń”. Współautor (z Agatą Kaźmierską) książki "Strefy Cyberwojny". Stypendysta Fundacji Knighta...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]