Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Głosowanie nogami

Głosowanie nogami

27.08.2018
Czyta się kilka minut
Wenezuela stała się pierwszym krajem świata, który oficjalnie posiada jednocześnie dwie waluty: papierową i cyfrową. Ma to być recepta na hiperinflację i kryzys.
Wenezuelczycy na słynnej Drodze Panamerykańskiej. Tulcan w Ekwadorze, 21 sierpnia 2018 r. LUIS ROBAYO / AFP / EAST NEWS
P

Prezydent Wenezueli jak zawsze jest optymistą: Nicolás Maduro właśnie ogłosił koniec kryzysu ekonomicznego i początek nowej rewolucji. Polega ona na tym, że od 20 sierpnia w kraju obowiązują dwie nowe waluty: bolívar soberano (w miejsce starego bolívara fuerte) i kryptowaluta petro. Wartość bolívara soberano podporządkowano kondycji waluty cyfrowej, co ma ustabilizować gospodarkę.

Tym samym Wenezuela jest pierwszym krajem świata, który ma jednocześnie walutę papierową i cyfrową. Ma to być recepta na hiperinflację, która – jak szacował w lipcu Międzynarodowy Fundusz Walutowy – do końca roku sięgnie miliona procent. Stąd kryzys wenezuelski chętnie porównywano do Zimbabwe sprzed dziesięciu lat (gdy do obiegu trafiały banknoty o nominałach setek miliardów) lub inflacji w Niemczech w latach 20. XX w.

Różnica polega jednak na tym, że w Wenezueli zatrważająco niska wartość...

4582

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]