Reklama

Ładowanie...

Ginący świat Chamulas

27.11.2005
Czyta się kilka minut
Indianie Chamula wierzą, że pomyślność, jakiej z rzadka doświadczają, płynie z boskiej łaski, a przeciwności losu to skutek nie dość żarliwych modlitw. W ich kościele kontakt z Bogiem jest bezpośredni, a pośród echa i pogłosów niemal słychać Jego szept.
S

Socjolog Max Weber pisał przed stu laty o “odczarowaniu" świata zachodniego, w którym zaklęcia utraciły moc, mistyczne iluminacje przestały być źródłem wiedzy, a bogów zastąpili biurokraci. Świat “odczarowany" stał się przejrzysty jak architektoniczny wykres, a sceptyczny racjonalizm położył kres oczekiwaniu na kapryśne wyroki tajemnych bóstw.

Chamulas nie słyszeli o Weberze i pewnie nie potrafiliby przedstawić sobie jego bezdusznego świata. Ich świat to sześcian wspierający się na czterech kolumnach i otoczony wodami. Bogowie żyją w niebiosach, a Księżyc (la Luna) to matka Słońca, utożsamiana z Matką Boską, będącą tu boginią urodzaju i płodności. Święci to pomniejsi bracia Chrystusa, skrywającego się tu pod imieniem Manobel Tobel. Zjawiska naturalne, rośliny i zwierzęta wyposażone są w nieśmiertelne dusze. Ludzie posiadają ich kilka.

...

11803

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]