Reklama

Ginący świat Chamulas

Ginący świat Chamulas

27.11.2005
Czyta się kilka minut
Indianie Chamula wierzą, że pomyślność, jakiej z rzadka doświadczają, płynie z boskiej łaski, a przeciwności losu to skutek nie dość żarliwych modlitw. W ich kościele kontakt z Bogiem jest bezpośredni, a pośród echa i pogłosów niemal słychać Jego szept.
S

Socjolog Max Weber pisał przed stu laty o “odczarowaniu" świata zachodniego, w którym zaklęcia utraciły moc, mistyczne iluminacje przestały być źródłem wiedzy, a bogów zastąpili biurokraci. Świat “odczarowany" stał się przejrzysty jak architektoniczny wykres, a sceptyczny racjonalizm położył kres oczekiwaniu na kapryśne wyroki tajemnych bóstw.

Chamulas nie słyszeli o Weberze i pewnie nie potrafiliby przedstawić sobie jego bezdusznego świata. Ich świat to sześcian wspierający się na czterech kolumnach i otoczony wodami. Bogowie żyją w niebiosach, a Księżyc (la Luna) to matka Słońca, utożsamiana z Matką Boską, będącą tu boginią urodzaju i płodności. Święci to pomniejsi bracia Chrystusa, skrywającego się tu pod imieniem Manobel Tobel. Zjawiska naturalne, rośliny i zwierzęta wyposażone są w nieśmiertelne dusze. Ludzie posiadają ich kilka.

...

11803

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]