Reklama

Gerhard, adieu!

Gerhard, adieu!

23.01.2006
Czyta się kilka minut
Wizyty, jakie Angela Merkel złożyła w Waszyngtonie i Moskwie, dzieliło nie tylko 8000 kilometrów, ale i lata świetlne: psychologiczne i polityczne. Lot nad Atlantykiem wiódł do przyjaciół, podróż na Wschód do, jak to się mówi, "strategicznych partnerów. Przesłanie było jednoznaczne: pani kanclerz zrywa ze stylem Gerharda Schrödera.
Kanclerz Angela Merkel i prezydent George Bush w Waszyngtonie, 13 stycznia 2006 (fot. Bundesregierung)
K

Koniec z graniem antyamerykanizmem, koniec z ostentacyjnym poklepywaniem się po plecach z prezydentem Rosji, koniec z ustawianiem świata wedle schematu: z jednej strony "wojenny podżegacz", z drugiej "fajny kumpel". Kiedy Angela Merkel stawała w minionych dniach u boku George'a Busha i Władimira Putina, role się odwracały. Bo najwyraźniej zmianę stylu i klimatu w niemieckiej polityce wobec USA i Rosji można było odczuć podczas wspólnych konferencji prasowych: na luzie, plotkując, z niewymuszonym uśmiechem - tak Merkel i Bush szli sobie przez wschodnie skrzydło Białego Domu, aby następnie stanąć przed dziennikarzami i odpowiadać na ich pytania.

Kilka dni później i kilka tysięcy kilometrów dalej wszystko wyglądało inaczej: w majestatycznej Sali im. Katarzyny Wielkiej na Kremlu pani kanclerz trzymała się na dystans od gospodarza, który wydawał się lekko spięty:...

7909

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]