Reklama

Georg Friedrich Haendel, „As steals the mourn”

Georg Friedrich Haendel, „As steals the mourn”

16.05.2007
Czyta się kilka minut
Za gładki, myślałem. Za miły, myślałem. Za elegancki, myślałem. W sam raz dla chłopców z katolickiego pisma społeczno-kulturalnego. Tak właśnie w swej wokalnej istocie jawił mi się latami Mark Padmore. No, oczywiście. No, nie jestem troglodytą. No, tego i owego się słuchało. Ewangelista (Bach), Tytus (Mozart), Jonathan (Haendel), Quint­ (Britten)... Żeby to! Dziesiątki płyt (bach, bach, bach), a wszystkie dobre, bo wszystkie z Padmore'em. Moc jest moc. To skąd rezerwa? Otóż, marzyłem, żeby Padmore zrzucił wreszcie koszulkę i krawat chłopca z brytyjskiego college'u i dowalił trochę. No i się doczekałem.
J

Jak umarł Puszkin, mało kto pamięta, ale jak śpiewa Mark Padmore, wie o tym każde dziecko. Stąd kłopoty recenzenta: Padmore umie wszystko i jeszcze trochę. Stąd recenzent może tylko mlaskać, ale to i mało pożywne, i w pewnym momencie nudne. No bo o czym tu pisać? Padmore bierze góry z lekkością, z jaką śp. Marco Pantani wjeżdżał na wściekłe wzniesienie Courchevel, a pianissimo ma kruche jak pokój na Bliskim Wschodzie. A przy tym zwierzęca muzykalność, frazowanie zawsze w punkt, porządny angielski. O czym tu gadać?

W rewelacyjnej płycie z mało ogranymi ariami z oratoriów i oper haendlowskich tak naprawdę nie wiadomo kogo podziwiać. Kto tu kogo na grzbiecie niesie? Czy Jerzy Fryderyk niesie Marka, dostarczając mu frapującej i w pomysły zasobnej materii muzycznej? Czy to raczej Marek niesie Jerzego Fryderyka, wydobywając z jego kunsztownych fraz smaki o rzadkiej...

2079

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]