Reklama

Generał na ołtarze

Generał na ołtarze

11.02.2019
Czyta się kilka minut
„Realizował ideał Kościoła ukazany na Soborze Watykańskim II, który obecnie wspiera papież Franciszek” – powiedział o ks. Pedro Arrupem generał jezuitów ks. Arturo Sosa 5 lutego, w dzień rozpoczęcia jego procesu beatyfikacyjnego.
FELICI / FARABOLAFOTO / EAST NEWS
U

Urodzony w 1907 r. w Hiszpanii, studiował medycynę, ale po czterech latach wstąpił do jezuitów. Wysłany w 1938 r. na misję do Japonii, został mistrzem nowicjatu na przedmieściach Hiroszimy. 6 sierpnia 1945 r. jezuitów uratowało przed atomową falą uderzeniową wzgórze dzielące ich od miasta. ­Arrupe zorganizował w budynku zakonnym szpital dla poparzonych.

W 1958 r. został prowincjałem w Japonii, a w 1965 r. – generałem. Ton jego działań wyznaczyły postanowienia 31. Kongregacji Generalnej: „służba wiary i promocja sprawiedliwości” – walka o byt najuboższych. Ponieważ dochodziło przy tym do ekstremów, jak polityczna działalność ks. Fernando Cardenala (Nikaragua) czy ks. Roberta Drinana (USA), nowy kurs zakonu nie podobał się Janowi Pawłowi II. Arrupe był gotów złożyć urząd. W 1981 r. doznał udaru, został sparaliżowany. Papież wyznaczył na zarządcę zakonu Paola Dezzę, z pominięciem asystentów generalnych Arrupego. Dwa lata później generał złożył rezygnację, a jezuici wybrali na jego następcę ks. Petera Hansa Kolvenbacha. Arrupe zmarł 5 lutego 1991 r. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, z „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Specjalizuje się w tematach religijnych i historycznych. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]