Reklama

Ładowanie...

Gdy za zmarłymi śpiewano

Gdy za zmarłymi śpiewano

30.10.2020
Czyta się kilka minut
Każdy wiedział, że wszyscy mają się zgromadzić w domu zmarłego, żeby się modlić – i żeby śpiewać pieśni żałobne. Były one modlitwą za duszę zmarłego, ale były też dla żywych. Mniej usłyszymy w nich o szczęśliwym spotkaniu w niebie – zanurzone są one w ciele, materii, naturze. W tradycyjnym sposobie żegnania zmarłego przejście żałoby jest ułatwione. O żałobnych śpiewach na tradycyjnej polskiej wsi i w dzisiejszych polskich miastach, opowiadają współtwórczynie projektu „Pieśni do śmierci” Julia Biczysko i Anna Jurkiewicz. W tym odcinku posłuchamy też pieśni żałobnych, zarówno w wykonaniu ludowych śpiewaczek i śpiewaków, jak i współczesnym.
Janów Podlaski, 2001 r. / fot. ANDRZEJ IWAŃCZUK / REPORTER
Janów Podlaski, 2001 r. / fot. ANDRZEJ IWAŃCZUK / REPORTER

Posłuchaj

P

Projekt „Pieśni do śmierci” polegał na spotkaniach zespołu młodych, śpiewających badaczy muzyki tradycyjnej z mistrzami-śpiewakami ludowymi z Mazowsza Wschodniego, na rozmowach i wspólnym śpiewaniu, a jego zwieńczeniem były nagrania, z których części wysłuchają Państwo w tym odcinku Podkastu Powszechnego. Zbiorowe śpiewanie tradycyjnych pieśni obrzędowych jest, zarówno na Wschodnim Mazowszu, jak i w całej Polsce, coraz rzadsze. Ale równocześnie coraz więcej ludzi chce się uczyć tych pieśni, słysząc w nich znacznie więcej niż tradycję i piękno.

Julia Biczysko jest animatorką kultury, śpiewaczką i znawczynią śpiewu ludowego. Anna Jurkiewicz jest antropolożką kultury, śpiewaczką, etnografką i kolekcjonerką dźwięków. Współtworzą zespół śpiewaczy Starorzecze, wraz z Marcinem Kulińskim, Tomaszem Osuchem, Martyną Kargul, Michałem Pietrusiewiczem i Julią Kozerą prowadziły ów badawczo-wokalny projekt.

Pieśni, których wysłuchają Państwo w tym odcinku, wykonali:

  • „Czas, czas, już niosą trumnę” – Zdzisław Tararuj z Wieski
  • „Jedną garstką ziemi gdy przysypan będę” – Danuta Gmur, Anna Jurkiewicz i Julia Biczysko
  • „Żegnam cię, mój świecie wesoły” – zespół KGW z Trzcińca
  • „Wynoście mnie z domu tego” – Janina Szczepańska z Żoch
  • „Cokolwiek w świecie jest, wszystko marność” – zespół Starorzecze

Nagrania dzięki uprzejmości autorów projektu. Strona projektu: www.piesnidosmierci.blogspot.com | Na Facebooku: www.facebook.com/piesnidosmierci/

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

„Podkast Powszechny”: Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter