Reklama

Ładowanie...

François Couturier, „Nostalgia – Song for Tarkovsky"

26.06.2007
Czyta się kilka minut
Z

Zaczyna fortepian. Samotny, zawodzący, uwodzący, tęskny. Kilka powtarzanych formuł, zawieszonych, jakby bliskich. Skąd? Gdzie? Dołącza akordeon. I wtedy wszystko jest już jasne. Początek arii "Erbarme dich" z "Pasji Mateuszowej" Bacha. W dźwiękach akordeonu ta muzyka brzmi ulicą, codziennością, zwyczajnością, Mahlerem, "Braćmi Karamazow" w reżyserii Krystiana Lupy ze Starego Teatru (mogłaby być muzyka do tego spektaklu)...

Tak, Couturier ma w sobie to wsysanie teatru Lupy, tę leniwość, zatrzymanie czasu, uświęcenie czasu, to snucie, kiedy wydaje się, że nie ma nic, a jest wszystko. I jeszcze więcej... Poza tym Couturier, jak Lupa, lubi Tarkowskiego. Ta płyta jest tego najlepszym dowodem. Jej tytuł główny, tytuły poszczególnych części (choćby Solaris I i II,­ Andrei, Ivan, Stalker), lead pod tytułem ("muzyka inspirowana filmami Andreja Tarkowskiego, grą jego...

2180

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]