Reklama

Fizjologia smaku

Fizjologia smaku

10.11.2019
Czyta się kilka minut
Trzydzieści ton. Taki jest limit wagowy dla samolotów pasażerskich wyprodukowanych w Europie, powyżej którego zostają obłożone cłem zaporowym, wprowadzonym przez Donalda Trumpa w ramach wojny handlowej.
DOMENA PUBLICZNA
Z

Zawsze miałem słabość do list, klasyfikacji i katalogów. Podziwiam ich twórców, anonimowych urzędników, którzy nieświadomi poetyckiego rozmachu swej pracy tworzą światy równoległe, uszeregowane wedle jasnej zasady. Czyż to nie jest pomnik oporu wobec rozłażącego się na boki życia, niestabilności współrzędnych, w jakich się kreśli wykres naszego codziennego równania z niewiadomym zakończeniem?

Po listę celną Trumpa sięgnąłem skuszony przekazami, że choć zaczyna się od samolotów, to jej bolesna treść dotyczy rzeczy bliższych mi zawodowo. Tuż za pierwszą pozycją idzie jeszcze parę rubryk dotyczących – niemieckich, rzecz jasna – siekier, pił, narzędzi do skrawania metalu. Ale zaraz potem lecą skarby europejskiej kultury rolnej: wina, oliwki, kiełbaski, mięsa, a przede wszystkim sery. Mnóstwo serów. Jak żyć bez gorgonzoli, pecorino i ementalera? Dopiero co wróciłem z mglistych...

6142

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Przecież to nic nowego. W międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD-10 kac już dawno temu podciągnięto pod choroby układu nerwowego (F10.0 lub G44.83 wg klasyfikacji pochodnej ICD-10NA). U nas też to się wypisuje się na zwolnieniu, ale w praktyce większe znaczenie ma zusowski kod C, czyli "zwolnienie lekarskie związane z chorobą (sic!) alkoholową". Do 5 dni - bez prawa do wynagrodzenia i zasiłku. W Niemczech jest pewnie podobnie. Orzeczenie frankfurckiego trybunału, które odbiło się w głodnych kontentu mediach jak pijakowi zakąską, dotyczy tak naprawdę prawa konsumenta do rzetelnej informacji o produkcie. Czyli o żadnym rewolucyjnym podejściu do problemu nie ma mowy, niestety.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]