Reklama

Finał burzliwej dekady

Finał burzliwej dekady

24.09.2012
Czyta się kilka minut
Choć populiści przegrali w wyborach parlamentarnych w Holandii, pracujący tam Polacy nie mają powodu do radości: nowy rząd utworzą zwycięscy liberałowie, którzy w kampanii wyborczej przejęli eurosceptyczną retorykę radykalnej prawicy.
N

Na czele nowego rządu w Hadze stanie najpewniej lider liberałów Mark Rutte – ten sam, który jako premier ustępującego właśnie gabinetu nie potępił dyskryminującej Polaków strony internetowej, utworzonej przez jego ówczesnego politycznego partnera, Geerta Wildersa z antyimigracyjnej i antyeuropejskiej Partii na rzecz Wolności. Partnera zresztą nielojalnego, bo to przez niego upadł mniejszościowy gabinet liberałów i chadeków, i trzeba było rozpisać przedterminowe wybory.

Europa z radością przyjęła wyniki holenderskich wyborów, ciesząc się, że przegrały w nich zarówno partia Wildersa, jak też eurosceptyczna Partia Socjalistyczna. Ale mówienie, że Holandia zdecydowanie opowiedziała się „za Europą”, to zbyt daleko posunięta konkluzja. „Zagranica popada z jednej skrajności w drugą. Najpierw byliśmy traktowani jak kraj antyeuropejski, a teraz jesteśmy nagle w pełni proeuropejscy” –...

9456

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]