Reklama

Rewolucja ważniejsza od miłości

Rewolucja ważniejsza od miłości

05.11.2012
Czyta się kilka minut
Holenderka Tanja Nijmeijer miała 24 lata, gdy w 2002 r. zniknęła w kolumbijskiej dżungli. Dziś jest członkiem delegacji FARC na rozmowy pokojowe.
Tanja Nijmeijer w dżungli; kadr z filmu kolumbijskiego dziennikarza Jorge Enrique Botero o FARC
Z

Zapraszając Holenderkę do stołu negocjacyjnego, FARC próbuje zdobyć sympatię Europy” – tak uważają przedstawiciele władz Kolumbii, których zirytował udział cudzoziemki w negocjacjach. Ich zdaniem, włączając Tanję Nijmeijer do swej delegacji, marksistowska partyzantka chce zaprezentować Europejczykom swój wizerunek jako młodego ruchu rewolucyjnego, który nie ma nic wspólnego z terroryzmem – w sytuacji, gdy Unia Europejska i USA uznają FARC za organizację terrorystyczną.

Wprawdzie Holenderka nie dotarła na wstępne rozmowy rządu Kolumbii z FARC w Oslo (jak podano, „z powodów prawnych”), ale obie strony zapewniają, że zjawi się w Hawanie na kolejnych negocjacjach. W istocie Nijmeijer ma kłopot z postawieniem stopy na terytorium kraju europejskiego: w świetle prawa międzynarodowego jest kryminalistką. W grudniu 2010 r. USA oskarżyły ją o terroryzm; w Stanach grozi jej 60 lat...

8078

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]