Reklama

Fajne dziewczyny

Fajne dziewczyny

17.04.2017
Czyta się kilka minut
Jaki jest pierwszy wojenny serial nakręcony w TVP pod rządami Jacka Kurskiego?
T

Trzy bohaterki, trzy różne światy: Marysia to artystka z zamożnej żydowskiej rodziny, Irka – studentka z dobrego domu, Ewka – złodziejka z ponurego przedmieścia. Zaprzyjaźniają się w okupowanej Warszawie i składają konspiracyjną przysięgę. Chcą pomścić nie tyle Polskę, co bliskich: rodzina pierwszej jest w getcie, narzeczony drugiej zaginął na froncie, matka trzeciej została zabita przez gestapowca. Z takiego zarysu fabuły można by zrobić feministyczne „Bękarty wojny” w odcinkach – gdyby tylko producentem był szalony Quentin Tarantino, a nie solidny Michał Kwieciński. „Wojenne dziewczyny”, podobnie jak kręcony przez tę samą ekipę „Czas honoru”, nie przekraczają granic gatunku. Są raczej poprawne niż wybitne.

Roboczy tytuł brzmiał „Morowe panny”, zdecydowano się jednak na skojarzenie z bestsellerem Łukasza Modelskiego „Dziewczyny wojenne”, który dał początek popularnej serii...

4211

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Na relacje polsko żydowskie tamtego okresu silny wpływ miała nie tak dawna wojna polsko-bolszewicka w której Żydzi stosując "taktykę przetrwania" na ogół wspierali inwazję bolszewicką. Dla Polaków była to oznaka zdrady, ale nie tak do końca niespodziewana. Sam Leon Pisnker (polecam jego analizę przyczyn antysemityzmu w świecie) wielki współtwórca syjonizmu pisał ".., naszą bronią – pokora, obroną – ucieczka, naszą właściwością – przystosowanie się, naszą przyszłością – dzień następny ...". Żydzi pozbawieni własnego kraju by przetrwać okazywali zawsze lojalność względem kolejnych zdobywców (inaczej by nie przetrwali) do dziś np. mniejszość żydowska w Iranie działa według tego schematu i wspiera każdego przywódcę,np. głosując na niego, a nie na jego opozycję (nawet takich którzy chcą wymazać Izrael z mapy świata). Z Hitlerem jednak okazało się to nie wystarczające, by przetrwać musieli zacząć realnie walczyć, niemniej pewien brak zaufania z polskiej strony był w pełni zrozumiały. Jeśli to co mówiła Ewka "Żyd zawsze kłania się na dwie strony", było bolesne, to było bolesne dla nich obu, nie tylko dla Marysi. Ogólnie z filmu widziałem tylko urywki, ale po tym co tu przeczytałem może faktycznie zacznę oglądać? Konwencja w której śliczne dziewczyny z różnych środowisk przeistaczają się w krwawe furiastyczne anioły zemsty i mroku wydaje mi się znacznie lepsza od kiczów Tarantino :))) ps. wobec powszechności śmierci i niepewności jutra myślę, że "zdrowy rozsądek" przestaje być dominującą wartością, gdy raz przełamie się strach i poczuje się adrenalinę, rozsądek zaczyna być "nudny", to nie jest takie znowuż odrealnione.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]