Reklama

Europrzyspieszenie

Europrzyspieszenie

16.09.2008
Czyta się kilka minut
Przez wiele lat nie robiono nic, by przybliżyć Polskę do wprowadzenia euro. A może nawet przeciwnie, wielu polityków straszyło nas jeśli nie utratą suwerenności, to przynajmniej straszliwymi stratami gospodarczymi, jakie przyniesie przejście na europejską walutę. I nagle premier Donald Tusk zapowiedział, że Polska powinna przyjąć euro już w 2011 r.
P

Premier trafił w dobry moment. Trwająca nieprzerwanie od dwóch lat aprecjacja złotego (między sierpniem 2006 r. a początkiem sierpnia bieżącego roku kurs euro spadł z ponad 3,9 do 3,2 zł) spowodowała takie straty dla polskich eksporterów, że poparcie dla wspólnej waluty, likwidującej ryzyko kursowe, w kręgach biznesowych istotnie wzrosło. Także NBP, który pod wodzą prezesa Skrzypka stawał się bastionem obrony "suwerenności monetarnej", musiał nieco osłabić swoją niezłomność. Stało się to za sprawą przeprowadzonej przez bank centralny symulacji wpływu wprowadzenia euro na wzrost cen. Zdaniem pesymistów w następstwie zaokrąglania cen po zmianie waluty miała w Polsce zapanować straszliwa drożyzna. Tymczasem z opracowania "Efekty zaokrągleń cen w Polsce po wprowadzeniu euro do obiegu gotówkowego" autorstwa Jarosława Jakubika, Karoliny Konopczak i Marka Rozkruta wynika, że ów...

2876

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]