Reklama

Europa czasu wędrówki ludów

Europa czasu wędrówki ludów

27.09.2015
Czyta się kilka minut
Spór polityczny, którego jesteśmy świadkami w krajach UE, jest sporem nie tylko o uchodźców, lecz także o nas samych.
Aktorzy przebrani za unijnych polityków trzymają okładki gazet, w których ukazało się zdjęcie Aylana Kurdiego, 3-latka, który utonął podczas przeprawy do Europy. Bruksela, 14 września 2015 r. Fot. Virginia Mayo / AP / EAST NEWS
J

Jeśli jest jakiś element obecnej sytuacji w Europie, który sam w sobie sprawia, że Europa po 1989 roku nie ma żadnych widoków na powtórzenie sukcesów okresu po roku 1945, to jest nim obecność – a raczej powszechne niezadowolenie z powodu obecności – imigrantów” – pisał w połowie lat 90. XX wieku historyk Tony Judt, do którego esejów i książek zawsze warto wracać, gdy Europą wstrząsa kolejny kryzys.

Źródłem zaś niechęci do imigrantów, dowodził Judt, zawsze była, jest i będzie rywalizacja o kurczące się zasoby Europy. „Dla pozbawionego poczucia bezpieczeństwa, bezradnego pokolenia, które dorastało w ostatnim dziesięcioleciu, jakakolwiek konkurencja, prawdziwa lub wyimaginowana, w dostępie do mieszkań, edukacji, opieki społecznej i zatrudnienia jest zagrożeniem” – przekonywał.

Gdy więc koniunktura gospodarcza była dobra, imigranci byli problemem akceptowanym, wnosząc nową...

14848

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]