Reklama

Eurodecyzje

Eurodecyzje

01.06.2009
Czyta się kilka minut
W ostatnich dniach kampanii panuje spokój. A skoro panuje, warto się zastanowić, czym wybory do Parlamentu Europejskiego różnią się od innych.
D

Drugie wybory do Parlamentu Europejskiego na pewno różnią się od tych sprzed pięciu lat. Tamte odbywały się w sytuacji, w której członkostwo w UE było czymś zupełnie nowym, o trudnych do przewidzenia konsekwencjach. U jednych wzbudzało to obawy o zachowanie dotychczasowego stylu życia, u innych przeciwnie - nadzieję na zupełne przenicowanie rzeczywistości społecznej. W dodatku Polska znalazła się w apogeum kryzysu politycznego wywołanego aferą Rywina. Z czterech ugrupowań o największym poparciu żadne nie funkcjonowało na scenie dłużej niż trzy lata.

Dzisiaj o członkostwie w UE wiemy dużo więcej. Ale nie spełniły się zarówno czarne przepowiednie tych, którzy bali się gwałtownych przemian wewnętrznych, jak i nadzieje tych, którzy ich oczekiwali. Tempa zmian nie wyznacza sama przynależność do Unii, tylko wydarzenia o charakterze globalnym, np. kryzys.

...
7375

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]